Krůta a kuře – jíst či nejíst při dietě?

Držíte dietu, ale bez masa se prostě neobejdete? Vepřové řízky a nedělní guláš už jste z jídelníčku dávno vyřadili a v lednici vám zbyla drůbež? Lámete si hlavu nad tím, jestli je alespoň dietní? Pojďme se na to podívat!

Kuře – neublíží, ale nenadchne

Kuře, to se stává takovou tou zlatou střední cestou, která neublíží. Vzhledem k většině ostatních mas se jedná o více než zdravou surovinu. Navíc ho můžeme připravit mnoha způsoby. Klasické, v troubě upečené kuřátko, kuřecí prsíčka na medu, víně a čemkoliv jiném, kuřecí špíz či kuřecí nudličky přidané do osvěžujícího letního salátu. Ačkoliv velice dietní, na krůtu nemá!

chicken-soup-1346310_640

Krůta – objev ze statku

Krůtí maso řadí odborníci k luštěninám, lososu, brokolici a rajčatům mezi tzv. čtrnáct superpotravin, které by podle všeho měly prodlužovat život a zabraňovat civilizačním onemocněním.

Říkáte si, jak se do takovéto vyloženě VIP skupiny dostalo něco tak obyčejného a jednoduchého, jako je krůta, která ještě před nedávnem pobíhala a kejhala na každém dvorku? Svým dechberoucím složením! Obsahuje vysoké procento vitamínu B, bílkovin, hořčíku, draslíku a najdeme v ní minerály včetně železa. Tuk ovšem neobjevíte žádný.

chicken-1559548_640

Díky tomu všemu je krůta vhodným pokrmem především pro diabetiky a ty z nás, kteří chtějí shodit nějaké to kilo navíc. Měli by ji jíst také lidé s problémovým srdcem. Společně s rybami a zeleninou krůtou nepohrdnou ani vrcholoví sportovci (nejen) před závodem sezóny. Servíruje se všem, od kterých se očekává veliké fyzické nasazení a zátěž. Třeba kosmonautům!

V Česku se však krůta jako hlavní jídlo podává velmi ojediněle. Bývala a dodnes v některých rodinách je tradičním pokrmem na Druhý svátek vánoční. To ale nestačí! Podle průzkumů sní průměrný Čech ročně pouze dva kilogramy krůty! Doufejme, že se postupem času se tento fakt změní a krůta se stane pokrmem všech zdravých lidí!